Home Achievements Text

Scholarships & Awards

2015-2016
Activity
Organizer
Award
"Future Stars" Upward Mobility Scholarship
 
F.5 - Chan Ka Lai
F.5 - Co Co Wong
F.5 - He Guan Cheng
2016 Nicola Myers & Kenneth McBride Memorial Fund  Scholarship
 
F.5 - He Guan Cheng
Sir Edward Youde Memorial Prize  Scholarship
Sir Edward Youde Memorial Fund Council
F.6 - MAK MAN YAT
Law's Charitable Foundation Applied Learning Scholarship 2014-15
Law's Charitable Foundation
F.6 - Yip Yuen Tung
F.6 - Chow Tsz Sum
F.6 - Mak Hiu Ting
"Reach the TOP" Southern District Outstanding Students Award 2015 Southern District Joint Schools Conference
Aberdeen Kai-fong Welfare Association
F.3
LAI SIK YIN
Outstanding Student
F.3
SO PIK KI
Outstanding Student
F.3
CHENG SIN YU
Outstanding Student
F.3
CHEUNG YI SUM
Outstanding Student
F.3
FONG YEE MAN
Outstanding Student
F.4
CHAU HAU SHEUNG HELEN
Outstanding Student
F.4
CHEUNG HOI CHING
Outstanding Student
Hong Kong Island Outstanding Students 2015
(Senior Group)
Hong Kong Island School Heads Association
F.6
YEUNG SIU FUNG
Certificate of Merit
Hong Kong Island Outstanding Students 2015
(Junior Group)
Hong Kong Island School Heads Association
F.4
LAU KWAN CHING COREY
Top Ten Hong Kong Island Outstanding Students Award
Southern District Cultural Student Ambassador 2015 Southern District Joint Schools Conference
Aberdeen Kai-fong Welfare Association
Certificate of Appointment(10)
Harvard Book Prize The Harvard Club of Hong Kong
F,5
WU TSUN KIT
First Place Prize
F,5
CHUNG WANG NGAI
Runner Up Prize
F,5
NG YUEN YING
Runner Up Prize
Youth Arch Student Improvement Award Youth Arch Foundation
The Outstanding Young Persons' Association
Youth Arch Student Improvement Award(27)
 
2014-2015
Activity
Organizer
Award
Youth Arch Student Improvement Award (2012-13)
Youth Arch Foundation
Scholarship
F.6 - WONG TSZ YING
Sir Edward Youde Memorial Prizes
Sir Edward Youde Memorial Fund Council
F.5 - TANG YU KIU YUKI
 
 
F.6 - LEUNG YAT FUNG
Future Stars Upward Mobility Scholarship
Commission on Poverty
Hong Kong General Chamber of Social Enterprises Upward Mobility Scholarship(1)
 
 
F.4 - ZHOU XIUYIN
全港中學生「升呢」大行動
家庭與學校合作事宜委員會
升呢獎
 
 
F.6 - 梁學彬
高中應用學習奬學金(2013-14學年)
羅氏慈善基金及教育局
朱嘉晴 - 創新產品設計
 
 
余小燕 - 幼兒教育
 
 
李卓恩 - 酒店營運
香港島傑出學生選舉
香港島校長聯會
香港島優秀學生(初中組)(1)
F.4 - 香萃嶸
香港島優秀學生(高中組)(1)
F.6 - 林惠龍
Reach the TOP- Southern District Outstanding Students Award Aberdeen kai-fong Welfare Association & Southern District Joint Schools Conference Outstanding Student(6)
Hong Kong Outstanding Students Award Youth Arch Foundation
Certificate of Distinction(1)
F.6 - LAM WAI LUNG
明日領袖獎 傑出青年協會 青苗基金 明日領袖獎(8)
青少年企業領袖訓練課程(第十三屆) 香港理工大學
獎學金(1)
F.4 - 梁鍵欣
Harvard Book Prize The Harvard Club of Hong Kong
First Place(1)
F.5 - TAO KA CHUEN
Runner Up(2)
F.5 - LAI WING TAK
F.5 - YEUNG WING KI
Youth Arch Student Improvement Award Youth Arch Foundation & The Outstanding Young Persons Association Youth Arch Student Improvement Award(22)
Southern District Funny Basic Law Crossword Puzzle
Hong Kong Southern District Women’s Association
Committee on the Promotion of Civic Education
Prize Winner:
F.1 LAU CHUN KIN
F.1 SU PAK LOK
F.1 CHENG PIK YUK
F.1 CHEUNG WING TUNG
F.1 LAU CHING LAM
F.2 CHUNG HOI YAN
F.2 CHAN WING CHUN
F.2 CHEUNG HO TING
F.2 TSE CHI HIN
F.3 LEE WING YAN
F.3 CHAN YAN LOK
.